Wysokość - niektórych przeraża, niektórych fascynuje

owarów za pośrednictwem Internetu. Wirtualna sprzedaż stała się bardzo popularna z uwagi na to, że pozwala ona na szybkie transakcje nawet w przypadku trudno dostępnych produktów. Co więcej, w przypadku takiego zakupu, jak sprzęt

Wysokość - niektórych przeraża, niektórych fascynuje

Sprzęt wspinaczkowy w Internecie

Coraz częściej nie tylko w dziedzinach sportowych możemy zauważyć znaczący wzrost liczby sklepów, które umożliwiają swoim klientom zamawianie towarów za pośrednictwem Internetu. Wirtualna sprzedaż stała się bardzo popularna z uwagi na to, że pozwala ona na szybkie transakcje nawet w przypadku trudno dostępnych produktów. Co więcej, w przypadku takiego zakupu, jak sprzęt wspinaczkowy, bardzo często możemy zaobserwować naprawdę sporą różnicę, jeśli chodzi o ceny w sklepach standardowych i internetowych. Nic więc dziwnego, że ta forma zakupu staje się wciąż coraz bardziej popularna wśród klientów i można się spodziewać, że dalej wirtualna sprzedaż będzie się szybko rozwijała.


Rodzaje wspinaczki

Najbardziej popularna jest wspinaczka wysokogórska. Jest to jednak rodzaj sportu, który nie jest dostępny dla większości zainteresowanych tym osób z uwagi na to, że jest on bardzo niebezpieczny i niebywale kosztowny. Pasjonaci wspinaczki wysokogórskiej muszą bowiem ponosić olbrzymie koszty nie tylko z tytułu profesjonalnego sprzętu, ale przede wszystkim dalekich podróży. Istnieją również inne rodzaje wspinaczki. Wiele osób chętnie uprawia wspinaczkę skałkową, która jest o wiele mniej niebezpieczna niż wspinaczka wysokogórska. Istnieją również inne powiązane ze wspinaczką dyscypliny takie, jak na przykład biegi górskie.


Technika asekuracji - warto wiedzieć

Wspinanie z własną asekuracją wymaga znacznie większego doświadczenia niż wspinaczka sportowa. Prócz umiejętności wspinaczkowych wymagana jest wiedza z zakresu poprawnego zakładania punktów asekuracyjnych.

Do budowy przelotów podczas wspinaczki z własną asekuracją używa się kości biernych oraz mechanicznych (friendów), osadzanych w szczelinach i otworach skalnych, a także pętli zakładanych na turniczki lub duże bloki skalne, względnie przeciąganych przez skalne ucha. Poprawnie osadzony przelot powinien wytrzymać udar dużej siły działającej z określonego kierunku przy ewentualnym odpadnięciu, a ponadto nie powinien wypaść przy lekkich szarpnięciach w szerszym zakresie kierunków, związanych z ruchem liny przy wspinaniu się ponad osadzonym przelotem. Osadzanie kości w szczelinie skalnej w taki sposób, by ograniczyć ryzyko przypadkowego wypadnięcia, nazywane jest zacieraniem. Do wyjmowania zatartych kości (a także głęboko wsuniętych friendów) używa się jebadełka. Do przenoszenia dużej ilości szpeju, nieodłącznie towarzyszącemu wspinaczce z własną asekuracją, używa się szpejarek.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Asekuracja_w%C5%82asna



© 2019 http://revolver.olsztyn.pl/