W skrócie o energii słonecznej i panelach fotowoltaicznych

ego zakupu w postaci oszczędności.Oświetlanie dużych budynków miejskich Osoby odpowiedzialne za rozwój współczesnych miast bardzo dużą uwagę zwracają na to, aby były one ekologiczne. Jednym ze sposobów na tworzenie ekologicznego

W skrócie o energii słonecznej i panelach fotowoltaicznych Energia słońca może posłużyć do utworzenia energii elektrycznej. Jeśli kupimy wszystko co potrzebne w specjalistycznym sklepie, np. , to mamy prawo oczekiwać nadobry zwrot tego zakupu w postaci oszczędności.

Oświetlanie dużych budynków miejskich

Osoby odpowiedzialne za rozwój współczesnych miast bardzo dużą uwagę zwracają na to, aby były one ekologiczne. Jednym ze sposobów na tworzenie ekologicznego miasta jest montaż w nim takich urządzeń, które pozwalają na wytwarzanie prądu elektrycznego ze światła słonecznego. W ten sposób można oświetlać lub doświetlać duże budynki miejskie. Wystarczy umieszczać na powierzchni dachu panele słoneczne lub ogniwa fotowoltaiczne w innej formie, żeby oświetlać budynek bez potrzeby wydawania dodatkowych pieniędzy. W chłodniejszych miastach można wykorzystywać również kolektory słoneczne dla ocieplania budynków. W ekologicznych miastach spotkać można również takie urządzenia, jak parkometry zasilane energią słoneczną.


Fotowoltaika, zastosowanie - za Wikipedią:

Ogniwa fotowoltaiczne wykorzystywane są również w elektronice użytkowej (kalkulatory, lampy ogrodowe, oświetlanie znaków drogowych), zasilaniu układów telemetrycznych w stacjach pomiarowo rozliczeniowych gazu ziemnego, ropy naftowej oraz energii elektrycznej, zasilanie automatyki przemysłowej i pomiarowej, a także produkcji energii w pierwszych elektrowniach słonecznych. Ogniwa tego typu wykorzystywane są również w użytku domowym. Mylone są one często z kolektorami słonecznymi, które odróżniają się tym, że przekształcają energię promieniowania słonecznego w ciepło.

Fotowoltaika przeżywa intensywny rozwój: Na koniec 2006 roku na całym świecie zainstalowano 1 581 MW paneli fotowoltaicznych a skumulowana moc wynosiła 6 890 MW. Pięć lat później w roku 2011 zainstalowane zostało aż 27 650 MW baterii słonecznych a moc skumulowana urosła do 67 350 MW. Liderem w mocy zainstalowanych paneli fotowoltaicznych są Niemcy (32 380 MW mocy paneli słonecznych). Dla porównania, potencjał polskich konwencjonalnych elektrowni to około 38 000 MW.

Fotowoltaika, jako dziedzina zajmująca się wytwarzaniem energii elektrycznej ze źródła odnawialnego, za jakie w czasowej mikroskali zwykliśmy uważać Słońce, obecnie bardzo dynamicznie się rozwija i należy przypuszczać, że w niedalekiej przyszłości będzie coraz powszechniej stosowana.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Fotowoltaika


Jak działa fotoogniwo?

Fotoogniwo jest zbudowane z półprzewodnika i tworzy złącze p-n, na które pada światło. Padające na złącze fotony o energii większej od szerokości przerwy energetycznej półprzewodnika powodują powstanie par elektron-dziura. Pole elektryczne wewnątrz półprzewodnika, związane z obecnością złącza p-n, przesuwa nośniki różnych rodzajów w różne strony. Elektrony trafiają do obszaru n, dziury do obszaru p. Rozdzielenie nośników ładunku w złączu powoduje powstanie na nim zewnętrznego napięcia elektrycznego. Ponieważ rozdzielone nośniki są nośnikami nadmiarowymi (mają nieskończony czas życia), a napięcie na złączu p-n jest stałe, oświetlone złącze działa jako ogniwo elektryczne, czyli takie, w którym źródłem prądu są reakcje chemiczne zachodzące między elektrodą a elektrolitem.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Ogniwo_s%C5%82oneczne#Zasada_dzia.C5.82ania



© 2019 http://revolver.olsztyn.pl/