Lico w Wikipedii
Lico ? górna, najbardziej zewnętrzna część skóry właściwej nosząca nazwę błony licowej, którą w garbarstwie określa się nazwą lica skóry.
W skórze właściwej można rozróżnić dwie zasadnicze warstwy ? warstwę termostatyczną (papilarną) i warstwę siatkową (retykularną). Warstwa termostatyczna, która jest istotna w tym artykule, stanowi górną, leżącą bezpośrednio pod naskórkiem warstwę skóry właściwej. Warstwa ta składa się ze stosunkowo cienkich włókien kolagenowych, wytwarzających gęstą i delikatną siatkę przestrzenną. Im bliżej górnych części warstwy termostatycznej i sąsiedztwa naskórka, tym mniejsza jest grubość włókien i tym delikatniejsza, bardziej zwarta i płaska jest siatka włóknista.
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Lico_(skóra)
Wytrzymałość skórzanych mebli
Nie każdy lubi skórę naturalną na meblach, czy choćby skórzane ciuchy czy dodatki. Z drugiej strony trzeba przyznać, że skóra jest jednym z najstarszych rodzajów materiałów, z których wykonujemy odzież czy inne przedmioty. Dlatego może słabość do skórzanych mebli ma większość ludzi.
Skóra jako materiał jest bardzo wytrzymała i dość łatwa w czyszczeniu. Nowoczesne meble skórzane jednak łatwo ulegają uszkodzeniom, przetarciom i innym niszczącym je czynnikom. Wynika to z rodzaju zastosowanej skóry oraz jej wykończenia, dlatego każdy dumny posiadacz skórzanej odzieży, czy mebli powinien zaopatrzyć się w zestaw środków do konserwacji skóry, aby zachować jej dobry stan na dłużej.
Hasło w Wikipedii: Wyprawianie skóry
Wyprawianie skóry ? proces polegający na obróbce skóry zwierzęcej, który w ogólności składa się z trzech etapów: etapu przygotowawczego, garbowania i kondycjonowania. Wszystkie prawdziwe skóry przechodzą te trzy etapy składowe. Jednakże, w zależności od rodzaju skóry, mogą być dodane także dodatkowe operacje.
Proces ten może objąć więc ogółem kilka etapów:
solenie lub suszenie skóry zaraz po zdjęciu z martwego zwierzęcia;
nawilżenie skóry poprzez moczenie w wodzie w celu przywrócenia jej elastyczności;
zmiękczenie włosa i górnej warstwy skóry poprzez zanurzenie skóry w roztworze wody, wapna i siarczku sodu;
oczyszczenie skóry z resztek tłuszczu zwierzęcia;
garbowanie;
umycie skóry i nasączenie jej substancjami oleistymi w celu zmiękczenia;
impregnacja za pomocą olejków, tłuszczu i wosku.
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Wyprawianie_skóry