Dentyści, stomatolodzy i ...

ębinie znajdują się kanaliki zębinowe. Przebiegają w nich wypustki odontoblastów ? włókna Tomesa. Cement pokrywa korzeń, podobnie jak szkliwo pokrywa koronę zęba. Swoją budową przypomina kość. Ma żółtawe zabarwienie. Jest wyt

Dentyści, stomatolodzy i ... gabinet stomatologiczny cieszyn

W zębinie znajdują się kanaliki zębinowe

Zębina wytworzona jest przez odontoblasty, które należą do miazgi zęba i tworzą na jej obwodzie zbitą jednokomórkową warstwę. W zębinie znajdują się kanaliki zębinowe. Przebiegają w nich wypustki odontoblastów ? włókna Tomesa.


Cement pokrywa korzeń, podobnie jak szkliwo pokrywa koronę zęba. Swoją budową przypomina kość. Ma żółtawe zabarwienie. Jest wytwarzany przez cementoblasty. Cement wraz z ozębną i włóknami kolagenowymi elastycznie umocowuje ząb w zębodole.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Zęby_człowieka


Co daje regularne mycie zębów?


Każdy chyba wie, zarówno dzieci jak i dorośli, że regularne mycie zębów jest bardzo ważne, żeby zachować je w dobrym zdrowiu i ustrzec się przed takimi chorobami jak próchnica. Jak często więc powinniśmy myć zęby? Wielu lekarzy stomatologów jest zdania, że zęby powinno się myć po każdym posiłku, jednak nie zawsze mamy czas lub warunki. Nie należy też przesadzać z częstotliwością mycia zębów, gdyż zbyt częste szczotkowanie może przyczynić się do osłabienia szkliwa. Jedno jest pewne ? względne minimum to umycie zębów rano oraz wieczorem przed pójściem spać. Istotne jest, żeby po wieczornym szczotkowaniu nie spożywać żadnych pokarmów ani napoi słodzonych. Napicie się gorzkiej herbaty czy wody nie stanowi problemu. Wdrażając w życie nawyk regularnego mycia zębów z pewnością przysłużymy się ich zdrowiu.


Korzeń tkwi mocno umocowany w zębodole

Korzeń tkwi mocno umocowany w zębodole za pomocą włókien ozębnej wnikających do cementu, który pokrywa powierzchnię korzenia. Na szczycie korzenia (apex radicis dentis) znajduje się otwór wierzchołkowy (foramen apicis dentis), przez który przechodzą do i z zęba naczynia krwionośne, naczynia chłonne oraz nerwy, biegnąc w zębie w kanale korzeniowym (canalis radicis dentis) aż do komory zęba. Wewnątrz korzenia znajduje się jeden (zazwyczaj) bądź więcej kanałów o wspólnym lub oddzielnym ujściu. Kanały te mogą oddawać kanały boczne, a przy samym ujściu najczęściej dzielą się na 3 gałęzie tworząc deltę korzeniową inaczej zwaną ramifikacjami Preisswerka-Fishera.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Zęby_człowieka



© 2019 http://revolver.olsztyn.pl/